Nemocenská když mám dluh u zdravotní pojišťovny

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nemocenskou, pokud mám dluh u zdravotní pojišťovny, který splácím.

Jsem zaměstnaná, smlouvu mám do konce roku, ale nyní jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizikového těhotenství.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana P., 22.04.2017 11:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2017 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti (pokud jsou splněny všechny podmínky), dostáváte nemocenské dávky. Nemocenské dávky jsou placeny na základě nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění a zdravotní pojištění jsou dvě rozdílné věci. Takže i když máte nějaké neuhrazené pojistné na zdravotním pojištění, na nemocenské dávky to nemá žádný vliv.

Zdravotní pojištění za vás zpravidla odvádí zaměstnavatel. Část hradíte vy – strhává se z hrubé mzdy, část doplácí zaměstnavatel. Zdravotní pojištění pak mají povinnost platit i OSVČ. Nebo třeba i v případě, že jste bez zaměstnání a nejste na Úřadu práce (nemáte žádné příjmy a současně za vás není plátcem ZP stát), pak máte povinnost hradit si alespoň minimální zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění má ale vztah pouze k úhradě nákladů za zdravotní péči – tedy léčba v nemocnici, u vašeho ošetřujícího lékaře apod. Ze zdravotního pojištění, vám osobně, nejsou vypláceny žádné peníze nebo dávky. Zdravotní pojištění je o úhradě nákladů za poskytnutou zdravotní péči, kterou platí zdravotní pojišťovna konkrétnímu lékařskému subjektu.

Nemocenské pojištění za vás v době, kdy jste zaměstnána, platí zaměstnavatel (osoby, které podnikají jako OSVČ, si pak mohou platit dobrovolné nemocenské pojištění). Pokud jste aktuálně zaměstnaná, pak není žádný důvod, abyste neměla nárok na nemocenské dávky.

Na základě nemocenského pojištění pak nejsou hrazeny jenom nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti, ale i peněžitá pomoc v mateřství (PPM), což je dávka, která se vyplácí od 8 a 6 týdne před porodem po dobu 28 týdnů (při narození jednoho dítěte).

Mezi nemocenské dávky patří i ošetřovné (ošetřování dítěte nebo jiného člena domácnosti). Nebo sem patří třeba i vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

Tedy souhrnně = dluh na zdravotním pojištění nijak neovlivňuje nárok na nemocenské dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská na Úřadu práce, sociální dávky, ukončení evidence

-

Dobrý den, měla bych dotaz, ocitla jsem se v dost složité životní situaci. Skončila jsem v zaměstnání ve zkušební době dohodou na vlastní žádost. Ihned jsem se neevidovala na ÚP v domnění, že ten samý měsíc nastoupím do dalšího zaměstnání. Což se mi nezadařilo registrace na ÚP ale proběhla ještě tentýž měsíc ke konci. Ke […]

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení pracovního poměru?

-

Dobrý den, je mi 60 let a od zaměstnavatele jsem dostala výpověď z organizačních důvodů (firma ukončuje provoz). Ukončení pracovního poměru mám 28. 2. 2022. Dne 7. 3. 2022, mám nástup do nemocnice na dlouhodobě plánovanou operaci. Kdo mi bude vyplácet nemocenskou a na koho si mám nechat vystavit neschopenku? Anebo, by pro mě bylo […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nemocenské ve zkušební době – kolik dostanu za jeden měsíc?

-

Dobrý den, v srpnu 2021 jsem po 4 letech na dohodu ukončila zaměstnání (můj hrubý příjem byl 32 000 Kč). Pak jsem byla od 1.9 – 12.10 registrovaná na UP, 13.10 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Zaměstnavatel se však po 6 dnech rozhodl, že novou pozici otevírat nebude a ukončil můj poměr ve zkušební době. Zde […]

Zobrazit odpověď