Odstupné při skončení pracovní smlouvy na dobu určitou

Dobrý den!

Chci se zeptat, mám nárok na odstupné, když smlouva podepsána na dobu určitou, od 30. 5. 2016 po 30. 5. 2018?

Od zaměstnavatele jsem dostala informaci o skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby 30. 5. 2018. P

Považuje se to za výpověď od zaměstnavatele?

Dotaz poslal/a: Tomáš N., 16.04.2018 18:20
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.04.2018 02:21 napsal/a:

Dobrý den,

Na odstupné máte zpravidla nárok pouze v případě, že je výpověď dána ze strany zaměstnavatele. Při ukončení pracovního poměru dohodou, může být odstupné také vyplaceno – vzhledem k tomu, že se ale jedná o dohodu, tak zde již není zákonný nárok na odstupné, ale záleží na tom, co přesně si se zaměstnavatelem dohodnete.

Při ukončení pracovního poměru z vaší strany, nebo pokud se jedná o ukončení pracovního poměru na dobu určitou, pak odstupné obvykle není. Podrobněji viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 67:

§ 67

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

Pracovní poměr, který je sjednán na dobu určitou končí ke dni, který je sjednán ve smlouvě. To, že vás zaměstnavatel informoval o ukončení pracovního poměru ke sjednané době, v podstatě znamená pouze to, že vám dal informaci, že nepočítá s tím, že by se pracovní smlouva prodlužovala.

V tomto případě se tedy určitě nejedná o výpověď. Nárok na odstupné vám tedy určitě nevzniká. Pokud by vám zaměstnavatel chtěl nějaké odstupné dát, pak je to čistě jeho dobrá vůle. Není zde žádný zákonný nárok.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď