PPM: 3 měsíce ve zkušební době + zbylých 6 měsíců práce v těhotenství

Dobrý den,

nedávno jsem dostudovala, a ještě nikdy jsem nepracovala na hlavní pracovní poměr. Nyní se chystám nastoupit do práce a s přítelem si hodláme pořídit dítě.

Chtěla bych však dostat mateřskou (která by byla vypočítána z mého platu), a proto je nutné, abych odpracovala 270 kalendářních dni.

Je tedy možné, abych po zkušební době (odpracovaných cca 90 dní – 3 měsíce) otěhotněla a zbylých 6 měsíců odchodila práci už jako těhotná?

Tudíž bych splnila nutné minimum, abych měla plný nárok na mateřskou a rodičovskou dovolenou?

Mnohokrát děkuji.

Dotaz poslal/a: Veronika. T. , 12.06.2017 11:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.06.2017 16:05 napsal/a:

Dobrý den,

To co uvádíte ve svém dotazu – tedy 3 měsíce ve zkušební době a pak ještě 6 měsíců jako těhotná je v zásadě správně. Jen musíte dávat pozor na to, že podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění musí být splněna k datu zahájení PPM – to je v době 6 – 8 týdnů před porodem – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 32

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

§ 34

Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství

(1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává

a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,

Takže pokud byste otěhotněla až po zkušební době, pak by vám to mělo vyjít tak, abyste v době zahájení PPM měla splněnou podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Není podmínkou, aby účast na NP byla splněna ještě před zahájením těhotenství, podstatné je aby byla splněna v době zahájení PPM.

Pokud byste ale měla otěhotnět ještě během zkušební doby, zvláště pak v prvních týdnech pak by vám to vycházet nemuselo.

Velmi zjednodušeně se dá říci, že při zahájení PPM v době 6 týdnů před porodem, je nutné, abyste zahájila pracovní poměr 312 dní před porodem, tedy cca 30 – 40 dní před tím než otěhotníte. Pak by vám to mělo vycházet.

Pokud jste ale v nedávné době dostudovala, pak se vám může případně započítat i doba studia. Pokud by se jednalo o úspěšné dokončení (absolvování) střední, vyšší odborné nebo vysoké školky, pak se část doby studia (která spadá do posledních dvou let před zahájením PPM) může započítat do oněch 270 dní – viz paragraf 32:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též 

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená? Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě? […]

Zobrazit odpověď