Práce při mateřské dovolené

Dobrý den,

V současné době jsem na rodičovské dovolené. Jsem již na druhé navazující rodičovské a mateřské dovolené, druhé dítě se ní narodilo během rodičovské dovolené s prvním dítětem.

Nyní jsem hledala novou práci a současně zjistila, že čekám třetí dítě, které by se mělo narodit během května.

Mám několik dotazů

1) pokud bych nyní dala v původní práci výpověď (stále mám nárok se vrátit, protože jsem rodičovskou měla do tří let věku dítěte, což je koncem března), a nastoupila do nové práce, kde bych dělala cca do začátku dubna tudíž max. 6 měsíců, jak by mi byla počítána výše příspěvku v mateřství?

2) byla by možnost pro stejnou firmu pracovat během rodičovské a mateřské dovolené?

3) jak je to s dohodou o pracovní činnosti a provedení práce?

V souvislosti s daněmi a odvody na sociální a zdravotní pojištění?

To že DPP je limitována 300 h/rok a DPČ 20 h/týdně

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina A., 3.12.2016 13:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 15:52 napsal/a:

Dobrý den,

K vašim dotazům, nejprve tedy co se týká nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), při třetím dítěti. Pokud byste nastoupila k novému zaměstnavateli a pracovala zde 6 měsíců, pak se vám výše PPM bude počítat na základě příjmů od tohoto zaměstnavatele.

Nárok na PPM byste mít měla – zde je podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. Do toho by se vám počítalo jak nové zaměstnání, tak i doba kdy jste byla doma s dítětem na rodičovské dovolené (doba na rodičovské se započítává jako náhradní doba pojištění, protože jste byla stále zaměstnána).

Pokud byste se ale vrátila do původního zaměstnání, pak by bylo možné, aby se výše PPM nepočítala z příjmů po skončení rodičovské, ale případně i z příjmu které jste měla u původního zaměstnavatele před první mateřskou – viz:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V době, kdy jste na mateřské dovolené, resp. v době, kdy je vám vyplácena PPM, tak nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele, na stejné pracovní pozici. PPM spadá mezi dávky nemocenského pojištění – podobně jako třeba nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Není tedy možné vykonávat stejnou práci (resp. pojištěnou činnost), na základě které jsou tyto dávky vypláceny.

Ale i během mateřské pracovat můžete. Jen by to muselo být buď pro jiného zaměstnavatele, nebo teoreticky i pro stejného, jen by musela být uzavřena jiná pracovní smlouva, na jinou pracovní činnost, než je ta, na základě které máte PPM.

Možnost pracovat během rodičovské dovolené pak již není omezena vůbec. Během rodičovské můžete pracovat i pro stejného zaměstnavatele. Resp. to byste pak nebyla na rodičovské dovolené, pouze byste dostávala rodičovský příspěvek a při tom hodila do zaměstnání. Tím ale vyplácení rodičovského příspěvku není nijak omezeno.

V případě práce na DPP (dohoda o provedení práce) – pokud je měsíční výdělek nižší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPP pro jednoho zaměstnavatele pak nesmí být vyšší než 300 hodin ročně.

V případě práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) – pokud je sjednaný výdělek nižší než 2500 Kč, nebo pokud není sjednán vůbec, za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPČ je maximálně 20 hodin týdně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď