Práce při mateřské dovolené

Dobrý den,

V současné době jsem na rodičovské dovolené. Jsem již na druhé navazující rodičovské a mateřské dovolené, druhé dítě se ní narodilo během rodičovské dovolené s prvním dítětem.

Nyní jsem hledala novou práci a současně zjistila, že čekám třetí dítě, které by se mělo narodit během května.

Mám několik dotazů

1) pokud bych nyní dala v původní práci výpověď (stále mám nárok se vrátit, protože jsem rodičovskou měla do tří let věku dítěte, což je koncem března), a nastoupila do nové práce, kde bych dělala cca do začátku dubna tudíž max. 6 měsíců, jak by mi byla počítána výše příspěvku v mateřství?

2) byla by možnost pro stejnou firmu pracovat během rodičovské a mateřské dovolené?

3) jak je to s dohodou o pracovní činnosti a provedení práce?

V souvislosti s daněmi a odvody na sociální a zdravotní pojištění?

To že DPP je limitována 300 h/rok a DPČ 20 h/týdně

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina A., 3.12.2016 13:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 15:52 napsal/a:

Dobrý den,

K vašim dotazům, nejprve tedy co se týká nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), při třetím dítěti. Pokud byste nastoupila k novému zaměstnavateli a pracovala zde 6 měsíců, pak se vám výše PPM bude počítat na základě příjmů od tohoto zaměstnavatele.

Nárok na PPM byste mít měla – zde je podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. Do toho by se vám počítalo jak nové zaměstnání, tak i doba kdy jste byla doma s dítětem na rodičovské dovolené (doba na rodičovské se započítává jako náhradní doba pojištění, protože jste byla stále zaměstnána).

Pokud byste se ale vrátila do původního zaměstnání, pak by bylo možné, aby se výše PPM nepočítala z příjmů po skončení rodičovské, ale případně i z příjmu které jste měla u původního zaměstnavatele před první mateřskou – viz:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V době, kdy jste na mateřské dovolené, resp. v době, kdy je vám vyplácena PPM, tak nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele, na stejné pracovní pozici. PPM spadá mezi dávky nemocenského pojištění – podobně jako třeba nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Není tedy možné vykonávat stejnou práci (resp. pojištěnou činnost), na základě které jsou tyto dávky vypláceny.

Ale i během mateřské pracovat můžete. Jen by to muselo být buď pro jiného zaměstnavatele, nebo teoreticky i pro stejného, jen by musela být uzavřena jiná pracovní smlouva, na jinou pracovní činnost, než je ta, na základě které máte PPM.

Možnost pracovat během rodičovské dovolené pak již není omezena vůbec. Během rodičovské můžete pracovat i pro stejného zaměstnavatele. Resp. to byste pak nebyla na rodičovské dovolené, pouze byste dostávala rodičovský příspěvek a při tom hodila do zaměstnání. Tím ale vyplácení rodičovského příspěvku není nijak omezeno.

V případě práce na DPP (dohoda o provedení práce) – pokud je měsíční výdělek nižší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPP pro jednoho zaměstnavatele pak nesmí být vyšší než 300 hodin ročně.

V případě práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) – pokud je sjednaný výdělek nižší než 2500 Kč, nebo pokud není sjednán vůbec, za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPČ je maximálně 20 hodin týdně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď