Práce při mateřské dovolené

Dobrý den,

V současné době jsem na rodičovské dovolené. Jsem již na druhé navazující rodičovské a mateřské dovolené, druhé dítě se ní narodilo během rodičovské dovolené s prvním dítětem.

Nyní jsem hledala novou práci a současně zjistila, že čekám třetí dítě, které by se mělo narodit během května.

Mám několik dotazů

1) pokud bych nyní dala v původní práci výpověď (stále mám nárok se vrátit, protože jsem rodičovskou měla do tří let věku dítěte, což je koncem března), a nastoupila do nové práce, kde bych dělala cca do začátku dubna tudíž max. 6 měsíců, jak by mi byla počítána výše příspěvku v mateřství?

2) byla by možnost pro stejnou firmu pracovat během rodičovské a mateřské dovolené?

3) jak je to s dohodou o pracovní činnosti a provedení práce?

V souvislosti s daněmi a odvody na sociální a zdravotní pojištění?

To že DPP je limitována 300 h/rok a DPČ 20 h/týdně

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina A., 3.12.2016 13:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2016 15:52 napsal/a:

Dobrý den,

K vašim dotazům, nejprve tedy co se týká nároku na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství), při třetím dítěti. Pokud byste nastoupila k novému zaměstnavateli a pracovala zde 6 měsíců, pak se vám výše PPM bude počítat na základě příjmů od tohoto zaměstnavatele.

Nárok na PPM byste mít měla – zde je podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních 2 letech. Do toho by se vám počítalo jak nové zaměstnání, tak i doba kdy jste byla doma s dítětem na rodičovské dovolené (doba na rodičovské se započítává jako náhradní doba pojištění, protože jste byla stále zaměstnána).

Pokud byste se ale vrátila do původního zaměstnání, pak by bylo možné, aby se výše PPM nepočítala z příjmů po skončení rodičovské, ale případně i z příjmu které jste měla u původního zaměstnavatele před první mateřskou – viz:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

V době, kdy jste na mateřské dovolené, resp. v době, kdy je vám vyplácena PPM, tak nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele, na stejné pracovní pozici. PPM spadá mezi dávky nemocenského pojištění – podobně jako třeba nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti. Není tedy možné vykonávat stejnou práci (resp. pojištěnou činnost), na základě které jsou tyto dávky vypláceny.

Ale i během mateřské pracovat můžete. Jen by to muselo být buď pro jiného zaměstnavatele, nebo teoreticky i pro stejného, jen by musela být uzavřena jiná pracovní smlouva, na jinou pracovní činnost, než je ta, na základě které máte PPM.

Možnost pracovat během rodičovské dovolené pak již není omezena vůbec. Během rodičovské můžete pracovat i pro stejného zaměstnavatele. Resp. to byste pak nebyla na rodičovské dovolené, pouze byste dostávala rodičovský příspěvek a při tom hodila do zaměstnání. Tím ale vyplácení rodičovského příspěvku není nijak omezeno.

V případě práce na DPP (dohoda o provedení práce) – pokud je měsíční výdělek nižší než 10000 Kč, pak za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPP pro jednoho zaměstnavatele pak nesmí být vyšší než 300 hodin ročně.

V případě práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) – pokud je sjednaný výdělek nižší než 2500 Kč, nebo pokud není sjednán vůbec, za vás zaměstnavatel nemá povinnost platit sociální, zdravotní ani nemocenské pojištění. Rozsah práce na DPČ je maximálně 20 hodin týdně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď

Nástup z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou

-

Dobrý den, V únoru 2022 mi bude končit rodičovský příspěvek na prvního syna. Ale už v lednu 2022, mám předpokládaný termín porodu druhého dítěte. Je mi jasné, že nevyberu celou částku rodičovského příspěvku, ale chci se zeptat, zda mám ukončit pobírání RP dříve a mám nárok nastoupit znovu na mateřskou dovolenou, když jsem po celou dobu […]

Zobrazit odpověď

Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená? Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě? […]

Zobrazit odpověď