Nemocenská po skončení rodičovské

Dobrý den, potřebovala bych poradit,

11.10. 2016 mi končí rodičovský příspěvek!!! V práci jsem již domluvená, že se můžu vrátit od 1. 10. 2016! Ale na jinou prodejnu kvůli přestěhování budu mít i jinou pozici, jsem jim za to vděčná.

Mměla bych jít teď v pondělí 26. 9. 2016 podepsat dodatek ke smlouvě, jenže jsem zjistila, že jsem těhotná, tajit jim to nechci mam!! Má otázka zní, můžu nastoupit už teď na nemocenskou nebo až od 12. 10. 2016, mam zdravotní komplikace!!!

Děkuji za odpověď jsem z toho zoufalá!!!

Dotaz poslal/a: Hana M., 22.09.2016 19:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2016 05:00 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká Vaše případného nástupu na nemocenskou – toto rozhodnutí je plně v kompetenci Vašeho lékaře. On jediný může rozhodnout, zda Váš zdravotní stav či povaha Vašeho těhotenství umožňuje, abyste chodila do zaměstnání či ne. Pokud Vám doporučí zůstat doma v pracovní neschopnosti, pak je to na jeho rozhodnutí.

Do pracovní neschopnosti můžete nastoupit v zásadě ihned na konci vaší rodičovské dovolené. Stejně tak i můžete po nějakou dobu pracovat ve zmíněném zaměstnání a do pracovní neschopnosti nastoupit až později. V případě, že Vaše zaměstnání i nadále trvá, pak Vám vzniká i nárok na nemocenské dávky apod.

V době kdy pobíráte rodičovské dávky, pak nemáte nárok na nemocenské dávky. Z toho důvodu mi dává větší smysl zahájit pracovní neschopnost až po skončení pobírání rodičovského příspěvku, tedy až od 12. 10. 2016. Jak již ale bylo zmíněno výše, je to to na rozhodnutí Vašeho lékaře a případně i na Vás, zda chcete po nějakou dobu pracovat nebo ne.

Co se týká oznámení těhotenství Vašemu zaměstnavateli, pro toto není zcela přesný postup. Obecně platí, že byste tuto skutečnost měla zaměstnavateli oznámit. Žádný zákon ale neříká kdy přesně. Nejste tedy nucena mu tuto skutečnost oznamovat ihned po návratu do zaměstnání. Řada žen to i tak dělá, že čeká třeba do konce prvního trimestru, který je obecně nejrizikovější, dokud nemají jistotu.

Je tedy i na Vašem zvážení, zda nyní chcete nastoupit do zaměstnání, několik měsíců pracovat a pak zaměstnavateli oznámit těhotenství a být třeba v pracovní neschopnosti na rizikovém těhotenství, nebo zda po konzultaci s Vaším lékařem budete v pracovní neschopnosti ihned od skončení rodičovské.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď