Nemocenská po skončení rodičovské

Dobrý den, potřebovala bych poradit,

11.10. 2016 mi končí rodičovský příspěvek!!! V práci jsem již domluvená, že se můžu vrátit od 1. 10. 2016! Ale na jinou prodejnu kvůli přestěhování budu mít i jinou pozici, jsem jim za to vděčná.

Mměla bych jít teď v pondělí 26. 9. 2016 podepsat dodatek ke smlouvě, jenže jsem zjistila, že jsem těhotná, tajit jim to nechci mam!! Má otázka zní, můžu nastoupit už teď na nemocenskou nebo až od 12. 10. 2016, mam zdravotní komplikace!!!

Děkuji za odpověď jsem z toho zoufalá!!!

Dotaz poslal/a: Hana M., 22.09.2016 19:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.09.2016 05:00 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká Vaše případného nástupu na nemocenskou – toto rozhodnutí je plně v kompetenci Vašeho lékaře. On jediný může rozhodnout, zda Váš zdravotní stav či povaha Vašeho těhotenství umožňuje, abyste chodila do zaměstnání či ne. Pokud Vám doporučí zůstat doma v pracovní neschopnosti, pak je to na jeho rozhodnutí.

Do pracovní neschopnosti můžete nastoupit v zásadě ihned na konci vaší rodičovské dovolené. Stejně tak i můžete po nějakou dobu pracovat ve zmíněném zaměstnání a do pracovní neschopnosti nastoupit až později. V případě, že Vaše zaměstnání i nadále trvá, pak Vám vzniká i nárok na nemocenské dávky apod.

V době kdy pobíráte rodičovské dávky, pak nemáte nárok na nemocenské dávky. Z toho důvodu mi dává větší smysl zahájit pracovní neschopnost až po skončení pobírání rodičovského příspěvku, tedy až od 12. 10. 2016. Jak již ale bylo zmíněno výše, je to to na rozhodnutí Vašeho lékaře a případně i na Vás, zda chcete po nějakou dobu pracovat nebo ne.

Co se týká oznámení těhotenství Vašemu zaměstnavateli, pro toto není zcela přesný postup. Obecně platí, že byste tuto skutečnost měla zaměstnavateli oznámit. Žádný zákon ale neříká kdy přesně. Nejste tedy nucena mu tuto skutečnost oznamovat ihned po návratu do zaměstnání. Řada žen to i tak dělá, že čeká třeba do konce prvního trimestru, který je obecně nejrizikovější, dokud nemají jistotu.

Je tedy i na Vašem zvážení, zda nyní chcete nastoupit do zaměstnání, několik měsíců pracovat a pak zaměstnavateli oznámit těhotenství a být třeba v pracovní neschopnosti na rizikovém těhotenství, nebo zda po konzultaci s Vaším lékařem budete v pracovní neschopnosti ihned od skončení rodičovské.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď