Nárok na mateřskou – těhotenství po skončení zaměstnání

Dobrý den, k 31. 1. 2020 jsem dostala po 7 letech výpověď v zaměstnání z důvodů nadbytečnosti. Můj pracovní poměr tedy dnem 31. 3. 2020 skončil. Byla jsem zaměstnaná na HPP

3. 3. 2020 jsem onemocněla. V průběhu nemoci jsem otěhotněla a nyní jsem stále v pracovní neschopnosti již na rizikovém těhotenství. Můj dotaz zní, mám nárok na mateřskou?

Podmínku účasti pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM splňuji. Onemocněla jsem v ochranné lhůtě.

Děkuji za laskavost a vyjádření.

Dotaz poslal/a: Andrea Š., 06.06.2020 07:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.06.2020 10:35 napsal/a:

Dobrý den,

Abyste měla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), jako nezaměstnaná, pak musí být splněny dvě podmínky. Tu první podmínku sama zmiňujete. Je to účast na nemocenském pojištění, v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Tuto podmínku, jak sama píšete, splňujete tím, že jste delší dobu pracovala.

Druhá podmínka je ta, že v době zahájení mateřské (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být buď stále zaměstnaná, nebo v ochranné době.

V případě, že jste těhotná ještě během zaměstnání (těhotenství je zahájeno ještě v době trvání pracovního poměru), pak je po skončení zaměstnání ochranná doba, pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství, v délce až 180 dní.

Pokud ale v době ukončení zaměstnání nejste těhotná, pak je zde pouze „běžná“ ochranná doba v délce 7 kalendářních dní (od ukončení pracovního poměru), která je běžná pro všechny nemocenské dávky (například i pro nemocenskou).

Pokud tedy vaše těhotenství začalo až během pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, pak by vám nyní neběžela ochranná doba pro nárok na mateřskou.

Z vašeho dotazu bohužel přesně nevyplývá, jak je to s vaším těhotenstvím, takže vám nemohu jednoznačně odpovědět:

  • Pokud jste byla těhotná (začátek těhotenství) ještě před 31. 3. 2020, pak nyní máte ochrannou dobu pro nárok na „mateřskou“, která by měla trvat do 27. 9. 2020
  • Pokud jste k 31. 3. 2020 ještě nebyla těhotná, pak nyní nejste v ochranné době a na „mateřskou“ vám nárok nevznikne

Pokud byste tedy nebyla v ochranné době, na peněžitou pomoc v mateřství byste mohla mít nárok jen v případě, že byste ještě před porodem nastoupila do nějakého zaměstnání. To je ale vzhledem k rizikovému těhotenství zřejmě nepravděpodobné.

Pokud by vám nevznikl nárok na PPM, pak máte neurčitě nárok na rodičovský příspěvek. Jako nezaměstnaná byste na něj měla nárok od narození dítěte. Od 1. 1. 2020 se rodičovský příspěvek zvýšil na 300 000 Kč. Jako nezaměstnaná byste měla nárok na rodičovský příspěvek ve výši do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď