Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu

Dobrý den, do ledna pobírám rodičovský příspěvek na syna (varianta 3let). Syn má nemocné srdce, čekáme na operaci. Zatím to není úplně jisté, ale nyní nám bylo doporučeno, aby nechodil do školky (prevence infekční endokarditidy).

Mám pracovní poměr na dobu neurčitou.

Pravděpodobně budu muset podat výpověď. Nemůžu ale zůstat bez peněz. Co tedy můžu udělat? Můžu se nahlásit na UP, i když vlastně nemůžu pracovat?

V jiném případě bych zůstala bez nějaké podpory, na žádnou jinou dávku nesplňuji kritéria (manželův příjem je dost vysoký).

Mám nárok na výpověď dohodou ze závažných důvodů? Co je vlastně závažný důvod?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Katka, 19.07.2020 16:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.07.2020 17:45 napsal/a:

Dobrý den,

Nic jako „výpověď dohodou“ neexistuje. Pracovní poměr může být ukončen buď dohodou nebo výpovědí (ze strany zaměstnavatele nebo zaměstnance). Takže buď se bude jednat o výpověď, nebo o dohodu.

Pro vás by bylo pochopitelně nejvýhodnější, pokud by zaměstnavatel už dále nestál o vaše zaměstnání, a ke konci rodičovské vám dal výpověď on. Pak byste měla nárok na proplacení dvouměsíční výpovědní doby a odstupné.

Pokud byste dala výpověď vy, nebo se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o ukončení pracovního poměru, pak už na odstupné nárok nemáte (resp. u dohody je možné, se na odstupném, se zaměstnavatelem dohodnout, od toho je to dohoda).

Při výpovědi ze strany zaměstnance bez uvedení vážného důvodu (nebo i když je pracovní poměr ukončen dohodou bez odkazu na vážné důvody), se krátí podpora v nezaměstnanosti (standardně je podpora první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a zbytek doby 45%, při výpovědi bez vážného důvodu je to po celou dobu jen 45%).

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání jsou určeny v přílišném zákonu – zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 5c:

  1. nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  2. nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  3. docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
  4. místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
  5. okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle § 56 zákoníku práce,
  6. zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s Úřadem práce - krajskou pobočkou Úřadu práce a pobočkou Úřadu práce pro hlavní město Prahu (dále jen „krajská pobočka Úřadu práce“) při zprostředkování zaměstnání, nebo
  7. jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele,

Mezi vážné důvody patří například péče o dítě do 4 roků. Ve výpovědi (nebo dohodě), není potřeba uvádět konkrétní důvod. Stačí použít formulaci „podávám výpověď v souladu s paragrafem 5c, zákona 435/2004 Sb.“. Nemusí být uvedeno, o který konkrétní důvod z tohoto paragrafu se jedná.

Na podporu v nezaměstnanosti byste určitě měla mít nárok. Její výše ale může být dvojí. Může se odvíjet od vašeho příjmu ze zaměstnání – pokud budete mít nějaký příjem ze zaměstnání (stačí jen to, abyste po rodičovské nějakou dobu pracovala, nebo aby vám zaměstnavatel proplatil dvouměsíční výpovědní dobu).

Pokud byste ale po skončení rodičovské neměla žádný příjem ze zaměstnání, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjela od průměrné mzdy v ČR a byla by hodně nízká. Za první dva měsíce by to bylo jen 5014 Kč (viz např. zde).

Na Úřadu práce, byste asi neměla „zdůrazňovat“, že vlastně nehledáte zaměstnání (jinak by vás nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání a neměla byste nárok na podporu).

Budete tedy muset minimálně chodit na schůzky na Úřadu práce. Běžně to funguje tak, že prvních pár měsíců vás Úřad práce obvykle nenutí k nějakému intenzivnímu hledání zaměstnání (je to ale individuální). Až později po vás bude chtít, abyste případně chodila na nějaké pohovory apod.

Ve chvíli, kdy byste rovnou řekla, že žádnou práci nehledáte a ani nikam nenastoupíte, tak byste na podporu neměla nárok. Pokud alespoň nějakou dobu, budete „hledat“ práci, pak budete podporu standardně dostávat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Mám nárok na podporu, když dostanu odstupné?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 3 platy. Mám nárok na podporu na úřadu práce??? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou ze závažného důvodu

-

Dobrý den, ještě bych poprosila na základě vaší odpovědi na dotaz – Výpověď dohodou po skončení rodičovské a nárok na podporu, o pár odpovědí na informace, které mi nejsou jasné. 1, Jedná se o práci zdravotní sestry, kdy všichni víme, že nás je málo, proto myslím, že paní na UP to bude divné, že v […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné

-

Dobrý den, v loňském roce jsem byla od 14.6 vedená na ÚP, podpora mi byla přiznána od 12.6. Jelikož jsem dostala od zaměstnavatele 12-ti měsíční odstupné, podpora mi bude vyplacena až po uplynutí 12 měsíců, tj. ode dne 12. června 2020. 14.4. jsem byla vyřazena z ÚP. Teď, 12. dubna se mi narodila dcera a […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené 2020

-

Dobrý den, tento měsíc jsem dobrala rodičák. Jsem těhotná, ale nejsem zaměstnaná, tak sem se přihlásila na pár měsíců na Úřad práce. Tam mi řekli, že budu dostávat podporu. Když jsem se zeptala kolik tak řekla, že 2 měsíce kolem 4-4,5 tisíc a pak ještě méně. Přijde mi to hrozně málo, jak máme z toho […]

Zobrazit odpověď