Ukončení RD a jak správně ukončit pracovní poměr?

Dobrý den,

27. 1. 2017 mi končí RD. V zaměstnání mi neumožní prodloužit rodičovskou na 4 roky, a bohužel z důvodu, že ve zdejší MŠ mi syna od září nepřijali do školky, a do práce nemohu dojíždět (pracovní doma od 8-17 a ještě 1,5 hodina cesty domů), budu muset ukončit pracovní poměr. Můžete mi prosím napsat, jak mohu pracovní poměr vypovědět?

Dá mi zaměstnavatel výpověď s výpovědní lhůtou, nebo je lepší dohoda o ukončení? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Potřebuji překlenout dobu, než mi syna vezmou do školky, tzn. do září 2017.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva Š., 23.10.2016 19:45
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 14.11.2016 02:43 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká ukončení pracovního poměru po skončení rodičovské dovolené, tak jsou v zásadě 3 možnosti. Tedy – výpověď dá zaměstnavatel, výpověď dáte vy nebo bude pracovní poměr ukončen dohodou.

Nejvýhodnější by pro vás pochopitelně bylo, aby vám výpověď dal zaměstnavatel. V takovém případě byste měla mít nárok na mzdu za dva měsíce (výpovědní lhůta), a dále pak i na odstupné (jeho výše se odvíjí podle doby, po kterou jste pro daného zaměstnavatele pracovala).

Při výpovědi od zaměstnavatele pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti v plné výši atd. To je ale současně nejméně výhodná varianta pro vašeho zaměstnavatele, protože by vám musel vyplatit až 5 měsíců platu.

Můžete zkusit zjistit třeba od bývalých kolegyň z práce, jestli s vámi zaměstnavatel po skončení vaší rodičovské počítá nebo nepočítá. Pokud byste měla ověřeno, že s vámi zaměstnavatel spíše nepočítá, mohla byste se tvářit, že chcete nastoupit, a tak přinutit zaměstnavatele aby dal výpověď on. Je to tak trochu „psychologická hra na to kdo první uhne“.

Pokud dáte výpověď vy – a na výpovědi by mělo být uvedeno, že podáváte výpověď dle paragrafu 5 c zákona o zaměstnanosti. Tedy z důvodu „vážných důvodů“ mezi které patří právě i péče o dítě do 4 roků. V případě že zaměstnanec podává výpověď a má vážné důvody, pak má nárok na plnou podporu, tj. první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a nakonec pak 45%.

Pokud by u zaměstnance nebyly vážné důvody a on dal výpověď, pak má po celou dobu podpory nárok jen na 45%.

Ve vašem případě to pak ale může být ještě komplikovanější. Pokud po skončení rodičovské dovolené nebudete vůbec pracovat a ihned k datu ukončení RD ukončíte i pracovní poměr, tak budete mít nárok pouze na minimální podporu.

Vzhledem k tomu, že poslední 3 roky jste nepracovala, a neměla tak žádné příjmy, ze kterých by se mohla spočítat podpora, tak se její výše odvíjí od průměrné mzdy v ČR. První dva měsíce máte nárok na 12% z průměrné mzdy a další zbytek doby pak jen na 11%. Tedy byste dostávala podporu jen cca 3000 Kč měsíčně.

Takže i kdyby vám zaměstnavatel nechtěl dát výpověď, pak by se vám vyplatilo nastoupit alespoň na krátkou dobu do zaměstnání – třeba na jeden měsíc. Pak by se mohla podpora počítat z příjmu, který byste měla po skončení rodičovské, a vy byste měla nárok na oněch 65%, 50% a 45% z příjmů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď