Výpočet mateřské po změně zaměstnání (aktuálně u dvou zaměstnavatelů)

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu při vyjasnění výpočtu výše peněžité pomoci v mateřství.

U předchozího zaměstnavatele jsem byla zaměstnána na plný úvazek na dobu určitou od 1. 9. 2014 do 30. 6. 2015.

Následně jsem byla vedena v létě na úřadu práce a poté jsem nastoupila od 1. 9. 2015 ke dvěma zaměstnavatelům na pracovní smlouvu (tedy nikoli na DPP či DPČ). U obou zaměstnavatelů jsem zaměstnána na stejný zkrácený úvazek 0,4, tedy dohromady 0,8.

Nástup na mateřskou dovolenou mi vychází v průběhu měsíce června 2016. Jelikož při nástupu na mateřskou dovolenou budu mít v průběhu dvou let odpracováno (tedy i placeno nemocenské pojištění) 270 dní, předpokládám tak, že budu mít nárok na mateřskou.

Avšak jelikož tyto odpracované dny nejsou u jednoho zaměstnavatele (ale celkem u tří), ráda bych Vás požádala o radu, ze kterého příjmu bude vypočítávána peněžitá pomoc v mateřství.

Předpokládám správně, že dávka bude vypočítávána z obou mých aktuálních zaměstnání?

Velmi Vám děkuji za radu a odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka P., 19.02.2016 12:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.02.2016 17:19 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká uplatnění nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), u dvou různých zaměstnavatelů, tak zde platí v podstatě stejné podmínky, jako když je PPM uplatňována pouze na základě jednoho zaměstnání.

Tedy přesněji, pro každé vaše současné zaměstnání, se bude PPM posuzovat samostatně, jako byste to druhé ani neměla. Až nakonec se takto vypočtené částky sečtou.

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Jak sama uvádíte, podmínku 270 kalendářních byste měla splňovat. Jednak od 1. 9. 2015 do 1. 6. 2016 je to je 274 dní (započítávají se kalendářní dny, kdy trvala účast na pojištění, tedy včetně víkendů, svátků, dovolené apod.), takže podmínku splňujete už jen z těchto posledních zaměstnání.

A i pokud byste měla o něco dřívější nástup na mateřskou, pak by se vám zohlednilo předchozí zaměstnání v roce 2015, které stále spadá do oné lhůty 2 let.

Tedy mám za to, že se získáním „mateřské“ byste určitě neměla mít žádné obtíže.

Co se týká toho, kolik bude vaše „mateřská“, pak si to můžete samo spočítat v některé kalkulačce na internetu. Počítá se to opravdu pro každé zaměstnání samostatně a pak se jen sečte výsledek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď