Výpočet mateřské po změně zaměstnání (aktuálně u dvou zaměstnavatelů)

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu při vyjasnění výpočtu výše peněžité pomoci v mateřství.

U předchozího zaměstnavatele jsem byla zaměstnána na plný úvazek na dobu určitou od 1. 9. 2014 do 30. 6. 2015.

Následně jsem byla vedena v létě na úřadu práce a poté jsem nastoupila od 1. 9. 2015 ke dvěma zaměstnavatelům na pracovní smlouvu (tedy nikoli na DPP či DPČ). U obou zaměstnavatelů jsem zaměstnána na stejný zkrácený úvazek 0,4, tedy dohromady 0,8.

Nástup na mateřskou dovolenou mi vychází v průběhu měsíce června 2016. Jelikož při nástupu na mateřskou dovolenou budu mít v průběhu dvou let odpracováno (tedy i placeno nemocenské pojištění) 270 dní, předpokládám tak, že budu mít nárok na mateřskou.

Avšak jelikož tyto odpracované dny nejsou u jednoho zaměstnavatele (ale celkem u tří), ráda bych Vás požádala o radu, ze kterého příjmu bude vypočítávána peněžitá pomoc v mateřství.

Předpokládám správně, že dávka bude vypočítávána z obou mých aktuálních zaměstnání?

Velmi Vám děkuji za radu a odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka P., 19.02.2016 12:54
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 20.02.2016 17:19 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká uplatnění nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), u dvou různých zaměstnavatelů, tak zde platí v podstatě stejné podmínky, jako když je PPM uplatňována pouze na základě jednoho zaměstnání.

Tedy přesněji, pro každé vaše současné zaměstnání, se bude PPM posuzovat samostatně, jako byste to druhé ani neměla. Až nakonec se takto vypočtené částky sečtou.

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Jak sama uvádíte, podmínku 270 kalendářních byste měla splňovat. Jednak od 1. 9. 2015 do 1. 6. 2016 je to je 274 dní (započítávají se kalendářní dny, kdy trvala účast na pojištění, tedy včetně víkendů, svátků, dovolené apod.), takže podmínku splňujete už jen z těchto posledních zaměstnání.

A i pokud byste měla o něco dřívější nástup na mateřskou, pak by se vám zohlednilo předchozí zaměstnání v roce 2015, které stále spadá do oné lhůty 2 let.

Tedy mám za to, že se získáním „mateřské“ byste určitě neměla mít žádné obtíže.

Co se týká toho, kolik bude vaše „mateřská“, pak si to můžete samo spočítat v některé kalkulačce na internetu. Počítá se to opravdu pro každé zaměstnání samostatně a pak se jen sečte výsledek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď