Změna práce – povinnost platit zdravotní pojištění jako nezaměstnaný?

Dobrý den,

dal jsem v práci výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou s ukončením PP k 31. 5. 2017. Koukal jsem, že na ÚP se mohu přihlásit až do tří pracovních dnů.

Zajímá mne, totiž práci ještě jistou nemám, na 100%, ale kdybych si práci sehnal do těch tří dnů a nastoupil např. od 2. nebo 3; tedy „jakoby“ v době, kdy mám nárok na hrazení zdravotního pojištění státem v případě že se přihlásím na ÚP, tedy od 1.6; jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním?

Zaměstnavatel za mě bude platit tyto „pojištění“ v případě právního nástupu do práce, tzn., tedy např. od toho 2. 6. 2017 ne?

Zajímá mě pak jak je to s dobou kdy jsem byl mezi vypovědí bývalého zaměstnavatele, platnou od 1. 6. 17 a novou PP platnou od 2. či 3.6, kdy pokud si nechci platit „pojištění“ sám, mám nárok v době tří pracovních dní se přihlásit na ÚP, jak je to se zdravotním a sociálním a co mám vše udělat?

Zajímá mě…

1) Musím na ÚP, když si najdu práci do 3. pracovních dnů??

2) Jak je to se změnou údajů, právě v této „době“ mé pojišťovně??

3) Kdo mi tedy zaplatí za dny mezi vypovědí a nástupem do PP, sociální a zdravotní??

Děkuji

Dotaz poslal/a: Dušan S., 31.05.2017 14:53
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.06.2017 17:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřad práce se můžete přihlásit kdykoliv nebo také vůbec ne. Je to čistě na vás.

Ta lhůta „do 3 pracovních dní“ se týká toho, že pokud ukončíte zaměstnání, a dojdete si na Úřad práce do těchto 3 dní, pak se jako datum zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání zapíše den po skončení zaměstnání. Takže konec zaměstnání a zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání na sebe plynule navazuje.

Jinak ale, pokud byste na úřad práce šel třeba až za měsíc, tak to je možné. Je to vaše dobrovolné rozhodnutí, nehrozí vám za to žádná sankce ani nic jiného. Jen by v takovém případě datum zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, nenavazovalo na skončený pracovní poměr, ale bylo by to až od data, kdybyste se dostavil na ÚP.

Co se týká placení zdravotního pojištění, tak zde to funguje tak, že pokud po celý měsíc nejste zaměstnaný (kdy by za vás platil zdravotní/sociální pojištění zaměstnavatel), a současně ani nejste po celý měsíc nezaměstnávaný vedený v evidenci úřadu práce (kdy by za vás zdravotní pojištění platil stát), pak máte povinnost zaplatit si za tento měsíc minimální zdravotní pojištění.

Minimální zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) je v roce 2017 částka 1485 Kč.

Pokud ale budete nezaměstnaný jen krátkou dobu, třeba jen několik dní, a nastoupíte do nového zaměstnání, kde budete část měsíce pracovat, pak za vás v tomto měsíci zaplatí zdravotní/sociální pojištění zaměstnavatel, a vám tak nevzniká žádný dluh nebo nedoplatek na pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď