Výše odstupného po dlouhodobé neschopnosti

Dobrý den, prosím o radu:

Byla jsem zaměstnána na dobu neurčitou, 25. 2. 2020 jsem nastoupila pracovní neschopnost, která trvala do 30. 1. 2021 (necelý rok), od 1. února 2021 jsem chodila do zaměstnání, ovšem s tím, že z důvodu malého odbytu výrobků jsem některé dny měla překážku ze strany zaměstnavatele.

K 28. 2. 2021 se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou z důvodu nadbytečnosti s tříměsíčním odstupným.

Jaká výše odstupného mi v tomto případě náleží (s čeho si mi bude vypočítávat), když za předešlé kalendářní období jsem byla v pracovní neschopnosti a poté jsem byla v zaměstnání pouze 20 pracovních dní, a to ještě v kombinaci s překážkami?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Jana, vaclavlejska@seznam.cz
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07,03,2021 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

Výše odstupného je dána příslušnými ustanoveními zákoníku práce (paragraf 67, ZP). Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele, nebo dohodou z důvodů, uvedených v paragrafu 52 (kam spadá i nadbytečnost), pak máte nárok na odstupné, alespoň v zákonem stanovené minimální výši (zaměstnavatel vám může dát i vyšší).

Odstupné je v násobcích průměrného výdělku:

  • Pokud pracovní poměr trval méně než rok, pak je to jeden násobek průměrného výdělku
  • Pokud pracovní poměr trval méně než 2 roky, pak to jsou dva násobky průměrného výdělku
  • Pokud pracovní poměr trval alespoň 2 roky nebo déle, tak to jsou tři násobky průměrného výdělku

Toto je minimální zákonem daná výše odstupné. Můžete mít případně i nárok na vyšší odstupné, pokud je to například obsahem kolektivní smlouvy, pokud se dohodněte na jiné výši, apod.

Odstupné je v násobcích průměrného měsíčního výdělku (pozor - není to průměrná mzda). Průměrný výdělek se standardně počítá na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Zde by to mělo být 4 čtvrtletí 2020.

Pokud jste ale v rozhodném období neodpracovala alespoň 21 směn, pak se použije pravděpodobný výdělek – viz paragraf 355, Zákoník práce:

§ 355

(1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek. 

(2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

Pravděpodobný výdělek se vypočítá jako hrubý, a z něj pak platíte daň ve výši 15%. Sociální a zdravotní pojištění se neplatí.

To, že jste tedy byla v pracovní neschopnosti a brala jen nemocenské dávky, nebo následně část doby v únoru nepracovala z důvodu překážek na straně zaměstnavatele, by tedy nemělo mít přímý negativní vliv na výpočet výše odstupného.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď

Pobírání rodičovského příspěvku i 4 rok

-

Dobrý den, Na konci roku, mi končí tříletá rodičovská dovolená. Na úřadu práce budu žádat o pobírání rodičovského příspěvku i ve 4. roce. Tedy do konce roku 2022, kdy budou synovi 4 roky. Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Požádala jsem zaměstnavatele o neplacená volno ve 4. roce. Pochopila jsem, že pro něj by bylo nejlepší, […]

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů

-

Dobrý den, u stávajícího zaměstnavatele jsem zaměstnán od roku 2016 na pozici Programátor. Za dobu výkonu práce kromě práce na PC přibyly i pracovní povinnosti, obsluha stroje a s tím spojené práce jako zvedání a přemisťování těžkých břemen nebo přemisťování těžkých palet s materiálem. V roce 2019 jsem byl operován pro vyhřezlou plotýnku v bederní […]

Zobrazit odpověď