Konec smlouvy na dobu určitou a mateřská dovolená

Dobrý den,

mám dotaz ohledně nároku na mateřskou dovolenou. U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou a to do 31. 5. 2017 a předpokládaný termín porodu na 30. 5. 2017.

Mám tedy nárok na mateřskou dovolenou i při konci smlouvy?

Předem děkuji za odpověď, Barbora.

Dotaz poslal/a: Barbora , 24.09.2016 10:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.09.2016 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Pro přiznání nároku n a PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství) není ani tak rozhodující to, jestli máte pracovní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Rozhodujícími kritérii je to, zda jsou splněny podmínky, kam patří především:

  • Účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
  • V době podání žádosti o PPM být účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání)

Tedy jde o to, že čerpání PPM se zahajuje zpravidla 6 – 8 týdnů před očekáváným termínem porodu. V té době by podle Vámi uvedených informací Vaše zaměstnání mělo trvat. Předpokládám tedy, že v době kdybyste žádala o PPM, byste byla účastníkem nemocenského pojištění (to za Vás hradí zaměstnavatel u většiny pracovních poměrů – výjimky jsou jen u některých činností v rámci DPP nebo DPČ).

Pokud dále plníte podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech – tedy pokud v době podání žádosti budete mít odpracováno alespoň cca 9 měsíců v zaměstnání (opět myšlen běžný pracovní poměr, který zakládá účast na NP, u DPP či DPČ to může být jinak), pak nárok na PPM určitě mít budete.

To, že Váš pracovní poměr zanikne v době čerpání PPM, zde v zásadě nehraje žádnou roli, která by měla vliv na posuzování nároku na tuto dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď