Konec smlouvy na dobu určitou a mateřská dovolená

Dobrý den,

mám dotaz ohledně nároku na mateřskou dovolenou. U zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou a to do 31. 5. 2017 a předpokládaný termín porodu na 30. 5. 2017.

Mám tedy nárok na mateřskou dovolenou i při konci smlouvy?

Předem děkuji za odpověď, Barbora.

Dotaz poslal/a: Barbora , 24.09.2016 10:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.09.2016 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Pro přiznání nároku n a PPM (tedy peněžitou pomoc v mateřství) není ani tak rozhodující to, jestli máte pracovní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Rozhodujícími kritérii je to, zda jsou splněny podmínky, kam patří především:

  • Účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
  • V době podání žádosti o PPM být účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání)

Tedy jde o to, že čerpání PPM se zahajuje zpravidla 6 – 8 týdnů před očekáváným termínem porodu. V té době by podle Vámi uvedených informací Vaše zaměstnání mělo trvat. Předpokládám tedy, že v době kdybyste žádala o PPM, byste byla účastníkem nemocenského pojištění (to za Vás hradí zaměstnavatel u většiny pracovních poměrů – výjimky jsou jen u některých činností v rámci DPP nebo DPČ).

Pokud dále plníte podmínku účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech – tedy pokud v době podání žádosti budete mít odpracováno alespoň cca 9 měsíců v zaměstnání (opět myšlen běžný pracovní poměr, který zakládá účast na NP, u DPP či DPČ to může být jinak), pak nárok na PPM určitě mít budete.

To, že Váš pracovní poměr zanikne v době čerpání PPM, zde v zásadě nehraje žádnou roli, která by měla vliv na posuzování nároku na tuto dávku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď